Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji
w Skarżysku-Kamiennej
News & Updates

Archiwum
 
 
 

Urządzenie EEG DigiTrack Biofeedback w Naszej Poradni

10-01-2011
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna wzbogaciła się o nowe urządzenie EEG DigiTrack Biofeedback (neurofeedback).Badania tą metodą są wykonywane dla dzieci z rejonu objętego opieką PP-P w Skarżysku-Kamiennej.

EEG Biofeedback jest metodą terapii opartą na wyspecjalizowanej technice komputerowej. Umożliwia trening poprawiający efektywność pracy mózgu i kontrolę nad procesami fizjologicznymi zachodzącymi w naszym organizmie.

Biofeedback narodził się w latach sześćdziesiątych XX wieku, w ośrodku szkoleniowym NASA. Był jednym z elementów szkolenia pilotów i astronautów, eliminującym negatywny wpływ stresu na ich psychikę i jakość wykonywanych zadań.

Obecnie metoda ta stosowana jest również w innych środowiskach- pomaga sportowcom, biznesmenom, uczniom, studentom. Jest także bardzo pomocnym narzędziem psychologów, pedagogów i nauczycieli w pracy z dziećmi mającymi problemy szkolne.

Dzięki elektrodom umieszczonym na głowie pacjenta, prowadzący badanie dokonuje pomiarów aktywności poszczególnych części jego mózgu. Aktywność tę wykonuje gra komputerowa, którą pacjent kontroluje wyłącznie swoim umysłem ( bez klawiatury czy myszki ). Terapeuta, na podstawie analizy wyświetlanych na monitorze przebiegów fal mózgowych, może odpowiednio motywować pacjenta do osiągania coraz lepszych wyników. W ten sposób pacjent "uczy" swój mózg pracy na korzystnych dla niego częstotliwościach.

Osiągnięcie dobrych wyników przez osobę poddawaną terapii nie następuje od razu. Poprawa koncentracji, uspokojenie, wyciszenie emocji wymagają co najmniej kilku treningów.

Treningi EEG Biofeedback prowadzone na aparaturze ELMIKO, to całkowicie bezpieczna i skuteczna metoda terapii.Pomaga zarówno chorym, jak i zdrowym ludziom, pragnącym tylko poprawić efektywność pracy swego mózgu. Między innymi szczególnie polecana jest w leczeniu:

- ADHD, ADD
- dyslekcji
- nerwic
- zaburzeń emocjonalnych
- zaburzeń pamięci
- uzależnień