Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji
w Skarżysku-Kamiennej
News & Updates

Archiwum
 
 
 

 O bibliotece

Katalogi on-line  

Wykaz
nowości

Oferta
edukacyjna

Zestawienia
bibliograficzne

Regulaminy 

Prezentacje 

Kadra

  Kontakt  

 Związki Leopolda Staffa ze Skarżyskiem
W dniu 6.06. 2017  w Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej odbyły się zajęcia dla uczniów kl. VI ze Szkoły Podstawowej nr 2. Tematem zajęć były związki Leopolda Staffa ze Skarżyskiem. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną oraz wystawę przygotowaną w związku z 60. rocznicą śmierci poety. Zajęcia przeprowadziła Jolanta Półtorak.
Czytanie poezji Leopolda Staffa
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 brali udział we wspólnym czytaniu wierszy Leopolda Staffa. Akcja głośnego czytania odbyła się w związku z 60. Rocznicą śmierci poety. Uczniowie czytali wybrane przez siebie i panie bibliotekarki wiersze, m. in. „Most”, „Wysokie drzewa”, „Znad ciemnej rzeki”, „Deszcz majowy”. Imprezę przygotowały Ewelina Jurek i Jolanta Półtorak.
     
 
Wystawa „Leopold Staff (14.11.1878 – 31.05. 1957)  60. rocznica śmierci.”
31 maja 2017 r. minęło 60 lat od śmierci wybitnego polskiego poety Leopolda Staffa w Skarżysku – Kamiennej.
W bibliotece
przygotowana została wystawa upamiętniająca to wydarzenie. Wystawa prezentuje materiały dotyczące życia i twórczości Leopolda Staffa, jak również fotografie z pobytów poety na plebanii Kościoła
p.w. Św. Józefa w Skarżysku – Kamiennej. Wystawę przygotowały Ewelina Jurek i Jolanta Półtorak.

  
Książka moich marzeń – rozstrzygnięcie konkursu
W ramach tegorocznego Tygodnia Bibliotek, 12 maja w sali konferencyjnej Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji odbyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie zorganizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną pt. „Książka moich marzeń”. W zmaganiach konkursowych na wykonanie książki artystycznej wzięło udział 51 uczniów klas IV-VI ze szkół podstawowych w Skarżysku-Kamiennej i powiecie skarżyskim. Spośród wielu twórczych oraz innowacyjnych w formie i treści prac jury wyłoniło następujących zwycięzców:
I miejsce – Jakub Korpanty (SP nr 2),
II miejsce – Natalia Latos (SP nr 2), Magdalena Pukowska (SP nr 13),
III miejsce – Natalia Dąbrowa (ZSP Nr 4), Julia Strzelec (SP nr 5), Oskar Warso (SP nr 13).
Laureaci odebrali okolicznościowe dyplomy i nagrody z rąk starosty skarżyskiego Jerzego Żmijewskiego oraz członka zarządu powiatu Katarzyny Bilskiej. Nagrody w konkursie ufundowali Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej, Świat zabawek – Centrum Handlowe „Hermes”, Księgarnia „Promyk”, Hurtownia artykułów biurowych „Kornel”, Hurtownia Best.  Zobacz
 
 
Tydzień Bibliotek 2016
Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Skarżysku-Kamiennej aktywnie włączyła się w świętowanie tegorocznego Tygodnia Bibliotek. W dniu 9 maja w Sali Herbowej Starostwa Powiatowego odbyło się głośne czytanie bajek dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1. Utwory m.in. Tuwima i Brzechwy czytały uczennice z Zespołu Szkół Samochodowo-Usługowych w Skarżysku-Kamiennej Klaudia Ciura, Eliza Płusa, Karina Władyczuk, Magdalena Mróz, Anna Stępień i Iwona Lisowaska pod opieką bibliotekarki Magdaleny Murawskiej. 10 maja przed budynkiem Starostwa stanęła plenerowa półka bookcrossingowa z książkami dla najmłodszych czytelników. Wszyscy, którzy między 12:00 a 14:00 znaleźli się w pobliżu Starostwa mieli okazję zabrać ze sobą ulubioną książkę do domu. W trakcie Tygodnia, w bibliotece otwarto także wystawę pt. „Spektrum twórczości artystycznej DŚDS”. Prace uczestników Dziennego Środowiskowego Domu Samopomocy w Skarżysku-Kamiennej, wykonane różnymi technikami plastycznymi np. malarstwo, origami modułowe, budowle przestrzenne, witraże, decoupage, tkactwo, haft, można oglądać w bibliotece do końca maja br.
 
Ciekawostki z życia i twórczości Henryka Sienkiewicza” – zajęcia edukacyjne 
Dnia 22 kwietnia zostały przeprowadzone zajęcia edukacyjne w Gimnazjum w Suchedniowie na temat życia i twórczości Henryka Sienkiewicza. Zajęcia w klasie II prowadziły Ewelina Jurek i Agnieszka Wikło, na zaproszenie nauczyciela bibliotekarza p. Edyty Sputo.
Galeria foto
„Powieściopisarz i nowelista – Henryk Sienkiewicz (1846 – 1916)”     wystawa
Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ogłosił rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza. W związku z tym w Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej przygotowana została wystawa poświęcona temu pisarzowi. Wystawę przygotowała E. Jurek i A. Wikło. 
 
„23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich” – wystawa
W dniach 18.04 – 29.04 przygotowana była w Bibliotece wystawa na temat Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. 23 kwietnia obchodzony jest na całym świecie Światowy Dzień Książki – jest to doroczne święto ustanowione w 1995 roku przez UNESCO, mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności  intelektualnej prawem autorskim.
Wystawę przygotowały Ewelina Jurek i Agnieszka Wikłonnn          Galeria foto
 
 Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Skarżysku-Kamiennej zaprasza uczniówklas IV-VI
szkół podstawowych na zajęcia edukacyjne
Artystyczne formy książki
Po co i kiedy wymyślono pismo? Jak wyglądały pierwsze odmiany pisma? Jak zdobiono średniowieczne książki rękopiśmienne? Kiedy powstał druk? Co to jest książka artystyczna? Co to jest liberatura?                                                                                                
                                                                                       Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna, 21.04.2016r.  godz. 10:00
                                                                                          Zajęcia zorganizowane w ramach konkursu „Książka moich marzeń”
Pobierz zaproszenie 
             


Plakat do pobrania                 
Regulamin konkursu                

Biblioteka Pedagogiczna w Skarżysku-Kamiennej zachęca do lektury prasy pedagogiczno-bibliotekarskiej. Wśród ciekawych tematów: problem radzenia sobie z prokrastynacją, rozumianą jako odkładanie wszystkiego na później, rozpoczynanie kolejnych przedsięwzięć i porzucanie ich. Warto także sięgnąć do tekstów, które dotyczą metodyki nauczania historii, np. emocjonalny aspekt nauczania historii czy wykorzystanie gier planszowych w edukacji historycznej. W styczniowo-lutowych numerach znajdują się również artykuły poświęcone działalności profilaktycznej szkół i nauczycieli, np. w zakresie oddziaływania cyberprzestrzeni na dzieci, czy przyczyn cukrzycy. Godne polecania są także teksty traktujące o upowszechnianiu czytelnictwa tak przez nauczycieli języka polskiego jak i bibliotekarzy. Proponowane artykuły można znaleźć w zbiorach biblioteki. Zapraszamy.

Przegląd prasy pedagogicznej i bibliotekarskiej (styczeń/luty 2017)
Adaptacje filmowe - zajęcia edukacyjnde.
W dniu 13.01.2015 r. w II LO im. A. Mickiewicza odbyły się zajęcia edukacyjne poświęcone filmowym adaptacjom literatury. Na zaproszenie Pani Barbary Staniewskiej zajęcia dla uczniów klasy II C prowadził Roman Sowa.
"Z kamerami bezpieczniej" - rozstrzygniecie konkursu
W dniu 15 grudnia 2015 roku podczas sesji Rady Powiatu skarżyskiego uhonorowano zwycięzców konkursu filmowo-fotograficznego z „Z kamerami bezpieczniej".

Laureatami zostali,

w kategorii fotografia:
- miejsce I: Artur Bąk (Zespół Szkół Ekonomicznych), praca „Bądź bezpieczny, noś odblask”;
- miejsce II: Oskar Kwiecień (Zespół Szkół Ekonomicznych), praca „Nie(przy)dzwoń za kierownicą”;
-
miejsce III: Patrycja Sochacka (Zespół Szkół Samochodowo-Usługowych), praca „Bezpieczne przejście dla uczniów”;
-
wyróżnienia: Beata Korona (Zespół Szkół Ekonomicznych), praca „Bezpieczne tory” oraz Mateusz Kurkiewicz (Zespół Placówek Resocjalizacyjno-Wychowawczych), praca „Niebezpieczeństwo wisi w powietrzu”;  

w kategorii film:
-
 miejsce I: Grzegorz Kapłański, Maciej Okrój (III Liceum Ogólnokształcące), praca „Próg bezpieczeństwa”;
-
miejsce II: Piotr Niewiadomski, Kamil Szymko, Kamil Kateusz (Zespół Szkół Technicznych), praca „Bezpieczeństwo we właściwym miejscu i czasie”.

Organizatorem konkursu było Starostwo Powiatowe w Skarżysku-Kamiennej we współpracy z Powiatowym Centrum Rozwoju Edukacji, Powiatową Biblioteką Pedagogiczną i Komendę Powiatową Policji. Gratulujemy zwycięzcom.       zobacz też
Czytanie bajek w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Suchedniowie
W dniu 15 grudnia 2015 roku pracownicy Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej zaproszeni zostali do Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej w Suchedniowie. Ewelina Jurek i Agnieszka Wikło uczestniczyły w spotkaniu z cyklu „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Uczniom młodszych klas szkoły podstawowej przeczytano teksty o tematyce świątecznej. Dzieci posłuchały fragmentów bajek „Najpiękniejsze Święta” oraz poznały perypetie z gwiazdkowymi prezentami „Koszmarnego Karolka”.  
Lubię czytać - zajęcia edukacyjne. 
W dniu 3 grudnia pracownicy Biblioteki zostali zaproszeni przez nauczyciela bibliotekarza - panią Edytę Sputo - do Gimnazjum w Suchedniowie. W szkole przeprowadzone zostały zajęcia na temat czytania. Celem zajęć było wzbudzanie wśród uczniów zainteresowania, jakim jest czytanie książek. Uczniowie poznali zalety czytania (dlaczego warto czytać). Zajęcia prowadzone były przez E. Jurek i A w klasie I.